Życie w Irlandii

Kuchnia         

 

Irlandzka kuchnia opiera się w dużej mierze na spożywaniu nabiału, mięsa, ryb oraz owoców morza. Słynne na całym świecie sery irlandzkie (Gubbeen i Cashel Blue) spożywane są z chlebem razowym lub białym sodowym; wołowina, wieprzowina i baranina podawane są zaś z dobrze znanymi nam ziemniakami.

 

 

Opieka medyczna

 

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, jest ona w większości płatna. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie i koszty transportu chorego, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Powinno się także wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowy, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków. Bliższe informacje: www.nfz.gov.pl.

 

By można było uzyskać świadczenia medyczne w Irlandii, konieczne sa dwa wymogi:

1) mieć dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ (EKUZ);

2) udając się do lekarza w Irlandii, upewnić się, czy ma on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną (Health Services Executive – HSE, www.hse.ie).

 

Takie kontrakty ma w Irlandii stosunkowo niewielu lekarzy ogólnych (General Practitioners – GP). Listę lokalnych GP można uzyskać w lokalnych placówkach służby zdrowia (lokalne oddziały HSE). Przed rozpoczęciem wizyty należy przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i podkreślić, że wizyta ma się odbyć w ramach regulacji UE. Gdy zachodzi potrzeba skorzystania z porady specjalisty, należy najpierw udać się do lekarza ogólnego po skierowanie i upewnić się, że ma on kontrakt z HSE. Gdy potrzebne jest leczenie stomatologiczne, trzeba udać się do stomatologa, który ma podpisany kontrakt z HSE. Leczenie szpitalne w nagłych wypadkach (tel. pogotowia w Irlandii: 999 lub 112) jest bezpłatne w szpitalach publicznych. W innych sytuacjach leczenie jest bezpłatne tylko po okazaniu odpowiedniego skierowania od lekarza mającego kontrakt z HSE i tylko w szpitalach publicznych.

 

 

Ceny usług zdrowotnych w Irlandii


Wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje od 50-60 €, u specjalisty drożej, około 80 €. Dentyści są bardzo drodzy. Jeśli jesteś zainteresowany lepszą plombą to ceny zaczynają się od 140 €. Dla wyjeżdżających ważne jest, żeby wziąć ze sobą formularz E111 z Narodowego Funduszu Zdrowia. Formularz ten gwarantuje krótkoterminowe ubezpieczenie w czasie podróży. Wniosek o wydanie formularza E111 znajdziesz tutaj.

 

 

Poczta

 

Urząd pocztowy po angielsku „Post Office”. Ceny znaczków na kartki pocztowe: 28 pensów za przesyłkę w obrębie UK, 38 pensów za przesyłkę do innych krajów UE, 68 pensów za przesyłkę do krajów spoza UE

Telefony.

 

W Irlandii można powszechnie znaleźć dwa typy publicznych telefonów – na monety (droższe) i na karty pre-paid (tańsze). Zasięg telefoniczny powinien być w każdym miasteczku. Trudniej będzie uzyskać zasięg w miejscach położonych w bardzo dużej odległości od miasta, a takich miejsc w Irlandii nie brakuje.

Najlepszym pomysłem po przylocie do Irlandii jest zakup zestawu startowego „Pay as you go” (irlandzki odpowiednik taryf na kartę) jednego z irlandzkich operatorów. Najtańszy jest Meteor (www.meteor.ie). Kupując tylko doładowanie za 20 euro, zestaw startowy i kartę SIM dostanie się zupełnie za darmo.

Za minutę połączenia na telefon stacjonarny do Polski zapłaci się 9 centów, czyli niecałe 40 gr, na komórkę 25 centów (1 zł). Wysłanie SMS-a dokądkolwiek na świecie to 15 centów (60 gr). Wychodzi znaczniej taniej, nie płaci się roamingu i osoba do której się dzwoni też nie ponosi żadnych kosztów.

Do najpopularniejszych operatorów sieci telefonii komórkowej w Irlandii zalicza się O2, Vodafone, Meteor, 3 i Tesco.

 

 

Komunikacja publiczna w Irlandii

 

Irlandia pod względem środków komunikacji publicznej ma nam do zaoferowania dość duży wybór w tym względzie (choć komunikacja nie jest tu za bardzo punktualna):

  1. autobusy
  2. szybkie tramwaje
  3. DART
  4. kolej podmiejska
  5. kolej intercity
  6. normalna kolej irlandzka

 

Ceny biletów różnią się w zależności od tego jak daleko się jedzie. Minimalna opłata za autobus to €0.85 (do 4 przystanków), powrotny bilet szybkim tramwajem Luas kosztuje €2,60.

Dzienne, miesięczne i studenckie bilety są ogólnie dostępne.

 

 

Ceny w Irlandii (uśrednione ceny na sierpień 2012):

 

Restauracje:

- Posiłek w niedrogich restauracjach:  13,10 €

- Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji: 54,83 €

- Lokalne piwo (0,5 litra):  4,31 €

- Piwo z importu (0,33 l butelka) 4,43 €

- Cole / Pepsi (0,33 l butelka) 1,83 €

- Woda (0,33 l butelka) 1,44 €

 

Sklepy:

- Mleko (1 litr) 1,11 €

- Chleb (500g) 1,41 €
- Jaja (12) 2,69 €
- Twaróg (1kg) 8,99 €
- Filet z kurczaka (1kg) 8,94 €
- Woda (1,5 l butelka) 1,45 €
- Butelka Wina (średniej klasy) 9,05 €
- Lokalne piwo (0,5 l butelka) 2,65 €
- Piwo z importu (0,33 l butelka) 2,29 €
- Paczka papierosów 8.89 €

 

Transport:

- Bilet w jedną stronę (transport lokalny) 2,12 €

- Bilet miesięczny 74,47 €
- Taxi 4,42 € opłata startowa + 1,50 € za każdy kilometr

- Benzyna (1 litr) 1,55 €
  
Opłaty miesięczne:

- Opłaty eksploatacyjne (energia elektryczna, gaz, woda, śmieci) 140,51 €
- 1 min. połączenia komórkowego w podstawowej taryfie (bez rabatów lub planów) 0,22 €

- Internet (6 Mb/s, ryczałt) 33 €  


Sport i rekreacja:

- Karnet w Fitness Club  (miesięcznie)  43,62 €
- Wynajem kortu tenisowego (1 godzina w weekend) 15,50 €
- Kino 9,50 €
  
Odzież i obuwie:

- Markowych jeansy 71,06 €

- Markowe obuwie sportowe 74,05 €
- Sukienka letnia w sklepie sieciowym 36,82 €
- Buty skórzane (męskie) 73,26 €
  
Koszt wynajmu mieszkania (miesiąc):

- Kawalerka w centrum 694,14 €

- Kawalerka poza centrum 601,67 €
- 3 pokoje w centrum 1138,89 €

- 3 sypialnie poza centrum 920,69 €  


Zakup mieszkania (cena za metr kwadratowy):

- Mieszkanie w centrum 2 618,75 €
- Mieszkanie poza centrum 1 868,57 €
  
Wynagrodzenie i finanse:

- Średnie miesięczne wynagrodzenie (po opodatkowaniu)2 147,22 €
- Średnioroczne oprocentowanie kredytów hipotecznych 4,60%

 

 

Źródło:

http://www.numbeo.com/common/

http://www.koniecswiata.net/?id=1321  


Dla pracodawców

Skontaktujemy się z Tobą
telefonicznie w ciągu 24h!

euro-punkt.pl on Facebook